Oficiální dražební portál Exekutorské komory České republiky
Název

Co je online dražba a jak v ní dražit

{{ article.created_at | luxon({ clientFormat: 'dd.MM.yyyy', serverFormat: 'iso', clientZone: timezone() }) }}

Elektronická neboli online dražba je jednou z možností, jak zpeněžit majetek povinného v rámci exekučního řízení. Zájemce, tedy dražitel, si takový majetek může koupit díky online dražbě prakticky odkudkoliv, kde je internetové připojení.


Předmětem dražby tak mohou být movité i nemovité věci zabavené v rámci exekuce. Právě u nemovitých věcí, nebo věcí movitých s vyšší hodnotou, se dává přednost online dražbě. Dražit se může i jen podíl, pokud povinný nevlastnil celou (nejčastěji nemovitou) věc.

Jak se k elektronické dražbě přihlásit

Pro účast v online dražbě je nutné se na vybraném portálu registrovat a úředně ověřit svou totožnost. Je to z důvodu, že dražitel, který dražbu vyhraje, se stává majitelem vydraženého předmětu, což v případě nemovitosti znamená zapsání jeho údajů do katastru. Další nutností je složení dražební jistoty na účet exekutora. To vše musí být provedeno před začátkem dražby tak, aby dražebník mohl dražitele ověřit a k dražbě pustit.

Jak probíhá online dražba

Provedení samotné dražby je stejné jako u dražby fyzické. Výhodou je, že počet dražitelů není omezený kapacitou dražební místnosti. Vyšší počet dražitelů může znamenat dosažení vyšší ceny, která jde k umoření dluhu povinného. Zároveň jsou samotné náklady na elektronickou dražbu nižší.

Na rozdíl od elektronické dražby zde není licitátor. Dražba začíná a končí v přesně stanovený čas, není-li učiněno vyšší podání do uběhnutí pěti minut od podání posledního. Prakticky to znamená, že je-li vyhlášená dražba na dobu od 10 do 11 hodin, a poslední podání bylo učiněno v 10:43, končí dražba v 11:00 hodin. Pokud ale bylo poslední podání dané v 10:58, prodlužuje se konec dražby do 11:03.

Co je předražek

Dražiteli, který učiní nejvyšší podání, pak soudní exekutor udělí tzv. příklep. Z dražitele se stane vydražitel a celý proces prodeje pak soudní exekutor dokončuje s tímto vydražitelem (lhůta k doplacení nejvyššího podání atp.).

Zejména v případě prodeje nemovitých věcí často po udělení příklepu následuje ještě fáze tzv. předražku. Znamená to, že během patnácti dnů může kdokoliv soudnímu exekutorovi navrhnout za vydraženou věc částku ve výši alespoň 125 % nejvyššího podání. Vydražitel má následně právo dorovnat nejvyšší předražek, aby vydraženou věc získal.

Při samotné online dražbě je určitě dobré dražit v místě, kde je stálé internetové připojení. Minimální příhoz je u každé dražby stanoven, jeho výše omezená není. I z toho důvodu je dobré být v klidu a ve střehu, abyste zbytečně nepřihodili o nulu vyšší částku.

Důležité také je, že při příhozu vepisujete částku, kterou přihazujete, ne celkovou sumu, na kterou se po vašem příhozu cena zvýší. Pokud tedy je aktuální nejvyšší podání 100 000 Kč a vy chcete přihodit na částku 120 000 Kč, zadáváte příhoz ve výši 20 000 Kč.

Alespoň takto jsou koncipované dražby na portaldrazeb.cz. Mějte se tedy vždy na pozoru, jak se přihazuje na konkrétním dražebním portálu. Informační systém je ale nastavený tak, aby takovém nechtěnému příhozu zamezil, resp. si vyžádal potvrzení.

Zmařená dražba

Za zmařenou se označuje dražba, kdy výherce ve stanovené lhůtě nedoplatí své nejvyšší podání. Pro takového dražitele to znamená, že se ze složené jistoty odečítají náklady na novou dražbu, a co hůř, pokud se v nové dražbě věc vydraží za nižší částku, i rozdíl mezi původně vydraženou a nově vydraženou cenou. Pokud na toto dražební jistota nestačí, je původce zmařené dražby povinen částku doplatit.

Tato pravidla slouží tomu, aby se dražby zúčastnili pouze vážní zájemci a nedocházelo k úmyslnému maření dražeb.

Pokud v dražbě nevyhrajete, složená jistota je vám vrácená stejným způsobem, kterým jste ji k dražbě složili, do několika dnů. Vítěz dražby bývá obratem kontaktován tzv. Usnesením o příklepu.